Tuesday 16 September 2014

KÜFE


‘Küfelik olmak’ Türk dil kurumuna göre ‘çok sarhoş olmak’ anlamına geliyor. ‘Çok sarhoş olan gördük de küfe ile ne alakası var?’ diyenler için ise şu şekilde bir kısa açıklama yapılabilir; evine yürüyemeyecek kadar çok içenlerin, hamalların sırtında küfe ile taşındığı zamanlardan kalma olduğu tahmin edilen bir deyim.

Yine didaktik söylemlere giriş yaptık, hemen konuyu bağlayıp Bira Atölyesi ile alakasına gelecek olursak; KÜFE amatör ev biracılığı ürünlerimizin 14.sü olarak raflarda yerini aldı. Hayırlı olsun..KÜFE Bira Atölyesinin 14 birası olarak ‘Yüksek Mühendis’ ile (üzerine tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz) aynı gün üretildi. Aynı güne 2 bira sığdırabilmemizin yegâne sebebi de bu biranın bir KİT üretimi olması. Yani bize özel bir reçete değil.

Kitten bira üretimi bu işe giriş için temel seviye olarak kabul edilebilir. Hazır karışıma sıcak suyu ekliyor, gerekli ise şekeri veya ekstraktı karıştırıp soğuttuktan sonra mayayı koyarak fermentere alıyorsunuz. Gerekli ekipmanınız varsa çorba yapmaktan daha kolay.

Defalarca belirttiğim üzere bira yapma prosesinde zorlayıcı adımlar zaten üretim aşamaları değil. Öncesindeki temizlik, şişeleme safhası ön hazırlıkları, bekleme çok daha zorlayıcı adımlar. Buna son dönemde hammadde bulma zorlukları da eklenmiş durumda.
Biramıza dönecek olursak türü bir ‘Barley Wine’. Genelde %8-12 mertebelerinde alkol oranına sahip olan bu bira türü ismindeki ‘şarap’ göndermesi ile de diğer türlerden ayrılıyor. İlk olarak eski yunanistanda rastlanan ‘arpamaltı şarabı’nın modern versiyonlarına ilk olarak İngiltere’de rastlanıyor. 

Aristokların yüksek alkollü içecek talepleri ile 1800 yıllarda gelişiyor ve ‘barley wine’ isimli ilk bira Bass No. 1 Ale adı ile 1860 yılında üretiliyor. Türkiye’nin bu tür ile tanışması ise 2014’ün Temmuz aylarını buluyor. Biz yapana kadar yazan da olmadı sanırım.. :) 

Bizim içişn sevindirici ancak bu topraklarda doğan ve dünyaya yayılan bir kültüre bu kadar uzak kaldığımız için de üzücü..

Bu yüksek alkollü bira ile ‘bira hammallık yeeaa’ klişesinin peşinden giden ‘cahil’ insanları hamal sırtında küfe’ler ile eve göndermek hedefimiz.. Bu yüzden biramızın adı KÜFE..

Yazıyı yazana kadar biramız dinlendi ve tadıldı. Tadım notlarını da paylaşalım;

Biramızın görüntüsü ve bardakta duruşu şık, köpüklenme iyi.

Kokuda hafif ekşilik hakim, onun dışında pekmez, kavrulmuş malt baskın olarak hissediliyor. Tadımda ne yazık ki kullanılan şekerden ötürü ekşime hakim. Sofra şekerinde belirli bir oranın üstüne çıkar çıkmaz bu sorunla hep karşılaştık. Bu site üzerinden bira yapmaya girişen dostlara önemli tavsiyemizdir. Şekere dikkat! Aroması yüksek bir bira olduğu için alkolü hissedilmiyor.

Başarılı olarak kabul edeceğimiz biralardan biri olmadı ne yazık ki. Tek tesellimiz kit üretimi olması ve bizi çok yormamasıydı. Çalışmaya, öğrenmeye devam.

Ayrıca girişteki öğretici yapıyı sürdürerek yazıyı sonlandırmak gerekirse; içki bir kültürdür, herşeyde olduğu gibi fazlası zarardır ve kendini, seviyesini bilmeyenlerin hiç bulaşmaması gereken bir alandır. Bunu unutmamak gerekli!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere dostlar..

''Bu site amatörce ve hobi amaçlı olarak sürdürülen çalışmaların paylaşıldığı bir ortamdır. Kişisel görüş ve değerlendirmeleri içermekte ve herhangi bir özendirici faaliyet, reklam ve tanıtım içermemektedir. Bu siteye girişi yapmış kişiler alkol'ün zararlarını biliyor ve kabul etmiş sayılırlar.''

12 comments:

 1. Çok güzel gözüküyor, etiket tasarımına yorum bile yapamıyorum artık :)

  Yüksek Mühendis ile aynı gün yaptığınıza göre 2,5 ay falan dinlendirdiniz diye tahmin ediyorum. Bu süre yetti mi? Bu süre içinde aralıklarla tadım yaptıysanız tatta bir değişim oldu mu?

  Afiyet olsun :)

  Aybars

  ReplyDelete
 2. Aybars Selam,
  Aslında bu tadım notları biraz eski, tadalı çok oldu ama yazmaya vakit olmadı. Elimizde hala KÜFE var, bahsettiğin şekilde tadımda bir değişiklik olmul mu bu hafta tadıp sana iletirim.

  Yazıda bahsettiğim üzere bir kitüretimi ve belirli oranda şekeri hem fermetasyon öncesi hem de şişeleme öncesi kattık.Bu tadımda ekşimeye neden oldu. oranı yüksek sanırım. kit olduğu için çok da değiştiremedik.

  Sonraki biramız bizim reçetemizden olacak, buna özellikle dikkat edeceğiz.

  Senin biraları, tadımlarını da merakla bekliyorum açıkçası.
  Görüşmek, haberleşmek üzere..

  ReplyDelete
 3. Merhaba arkadaşlar,
  bir hevesle yurtdışından aldığım bira mayalarını,aldığım fiyata satıyorum.bilginize.ihtiyacı olan varsa huongun@gmail.com dan bana ulaşabilir. elimde üç çeşit maya var. fermentis safale-04 , safbrew s-33 ve safale us s-05.isteyen e-bay dan fiyatına baksın aynı fiyata veriyorum.ticari amaçlı değildir.sadece çok fazla üretim yapamayacağım için tarihleri geçmesin diye sadece bu gibi forumlardan ben gibi amatör bira yapanlara haber ediyorum.kolay gelsin.

  ReplyDelete
 4. Merhabalar,

  Öncelikle çalışmalarınızın imrendirici olduğunu belirtmeliyim. Size ulaşabileceğim bir e-posta adresi var mıdır acaba? Benim e-posta adresm: k.emre.dogan@gmail.com

  ReplyDelete
 5. Emre Bey,
  ilginiz için teşekkürler. Bize biraatolyesi@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

  ReplyDelete
 6. Evde bira yapımı ile ilgili bir makale nasıl ilgi çekici hale getirilir ?
  - Biraya verilen ismin ve etiket tasarımının hikayesi aktarılır.
  - Biranın türü hakkında bilgi verilir. Okuyucuyu baymadan konudan fazla kopmadan kısa bir tarihçe geçilir.
  - Okuyucuya bu işin aslında ne kadar kolay ve eğlenceli olabileceği anlatılır.
  - Yazı tadım notları ile sonlandırılır. Tadımda fark edilen hatalar çekinmeden aktarılır.

  Bknz : Bu blogda yayınlanan herhangi bir makale ;)

  Üstat ellerine sağlık. İlgiyle takip ediyorum evde bira yapımı yazılarını. Yukarıda bahsettiğim kriterler gerçekten farklı kılıyor yazılarını.

  Bu arada maltları nerden temin edebiliriz, o konuyu bir aydınlatabilirseniz mutlu olurum :P

  ReplyDelete
 7. Merhaba,

  Eksilik derken eger yesil elma gibi bir eksilik ise buyuk ihtimalle acetaldehyde'dan geliyordur. Acetaldehyde mayanin fermentasyon sirasinda urettigi bir molekul. Alkolun oksidasyonuyla da olusabiliyor. Eger maya saglikliysa ve yeteri kadar zamani olursa acetaldehyde'i temizliyor ve alkole ceviriyor. Sofra sekerinin daha fazla acetaldehyde'a neden oldugunu gibi bir inanis var ama son yillardaki arastirmalar bunun cok da dogru olmayabilecegini gosteriyor. Sekerin neden uretildigi de onemli tabi. Misir, pancar, seker karmisi sekeri arasinda da farklar var. Ne tekim Belcikalilarin seker ile yaptiklari malum.
  Kitten yapildigi da dusunulurse mayanin cok saglikli olmama ihtimali oldukca yuksek. Bira uretimiyle ilgili cok ciddi bir pratik tecrubem yok ama teorik olarak bildigim kadariyla butun yuksek alkollu biralar icin iyi bir maya starteriyla mayanin sagligindan emin olunmasi tavsiye ediliyor.
  Eger maya saglikliysa sisede de biraz maya oldugu dusunulurse yavas yavas temizlenme ihtimali mevcut.
  Yok daha da arttiysa o zaman baska bir problem olabilir. Uretim adimlariyla ilgili cok fazla detay yok ama anladigim kadariyla kaynatilmamis. Yine bilenler kit tarifinde gerek olmadigi yazsa bile kaynatmamanin enfeksiyon riskini cok arttirdigini soyluyor. Temizlige ne kadar dikkat edilirse edilsin eklenen sudan bile vahsi maya veya bakteri karismis olabilir. Eger zamanla eksilikte artma olduysa buyuk ihtimalle enfeksiyon vardir.
  Asil problemin ne olduguna tatmadan emin olmak zor tabi ama sekerden olmustur diyip gecmemek lazim :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Murat Bey Merhaba,
   Öncelikle oldukça detaylı yorum ve görüş paylaşımı için teşekkürler.

   Anladığım kadarı ile ya ev biracısısınız ya da sıkı bir butik bira-sever. Ekşiliğin birçok farklı nedeni olabileceği için tek bir nedeni saptayabilmekkompleks süreçte zor. Hele bizim gibi hemen hiçbir dış koşulun şartlanmadığı ortamlarda bira üretimi için. Geneldeokuduğum kitaplarda fermente olacak şekerin bellirli bir yüzdeyi geçmesi durumunda ekşilik ile karşılaşılabileceği belirtiliyordu.

   Mayanın düzgün çalışmaması da muhtemel,sadece şeker üzerinde de durmuyoruz, son yaptığımız biramızdaki sonuç düzgün temizlenmemş yüzeyler nedeni ile baktiriyel bir problem olma olasılığının da yüksek olduğunu gösterdi.

   Sorunu minimize etmek için
   - düzgün sterilizasyon
   - eklenecek şekerin kaynatılarak konulması
   - kaynama sonrası minimum temas

   adımlarını izleyerek daha iyi sonuçlar alıyoruz.

   İlginiz için teşkrar teşekkürer.

   Delete
 8. Selamlar. Şişeleme esnasında ne kadar şeker kullanıyorsunuz ve ne kadar kullanmayı tavsiye ediyorsunuz? Paylaşabilirseniz sevinirim

  ReplyDelete