Wednesday 17 December 2014

EL YAPIMI BİRA TADIM GÜNÜ

Butik bira bir kültür, ev biracılığı ise bu kültürün sevenlerinin emeği ile yoğrulduğu ve günümüzdeki bira devriminin de bir nevi tetikleyicisi olan bir hobi. TÜBİKOKTürkiye Bira Koleksiyonerleri Kulübü bünyesinde evde kendi emeği ile bira yapan dostlar olarak bir araya geldik ve TÜBİKOK üyelerinin de katıldığı bir Tadım-Yarışma günü düzenledik. Daha sonraki tadım günleri için bir prova niteliğinde olan bu özel birlikteliği blog aracılığı ile sizlerle de paylaşmak istedim.


 
Tadım gününe özel hazırlanmış tadım servisi (Kerimcan'a teşekkürler) ve bardakları

Öncelikle TÜBİKOK’tan bahsedelim; Türkiye Bira Koleksiyonerleri Kulubü adı üstünde Türkiye’de biraya dair bir şeyler biriktiren, koleksiyon yapan kişilerin bir araya geldiği bir topluluk. Daha geniş bilgi ve açıklamalara ise site üzerinden ulaşabilirsiniz; www.tubikok.com Eğer biraya dair sevginiz bunu belirli objeleri biriktirmeye dönüştü ise sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

TÜBİKOK’un Ev Biracıları Koordinasyon grubu tarafından düzenlenen bu tadımda 5 ev biracısının ürünleri tadıldı;
- İyiBira
- Özgün
- Üç Baykuş (Cenker)
- Evren
- Bira Atölyesi

Çok farklı türlerin, üretim süreçlerinden çıkan ürünlerin tadıldığı bu günün sonuçlarını şu şekilde özetlemek mümkün;
El emeği ile hazırlanmış 2 ev birası ve 1 yüksek üretimli ticari bira. 
Resimde soldan 1. bir Kabakulak v2, soldan 2. Maskara


Öncelikle içilen biralar ve ortam çok güzeldi.  Notlandırma da gösterdi ki evde emek ile yapılan biralar birçok biraseverin aradığı farklılıkları, deneyleri, sıra dışılıkları ve süprizleri barındırıyor. Katılımcıların özel bir kitle olmasının da bunda etkisi oldukça yüksekti.


Bu özel tadım gününde hem güne renk katmak hem de ev biracılarına ürünleri hakkında yorumlar ve geribildirimlerde bulunabilmek adına bir küçük yarışma da düzenlendi. Puanlama ile ilgili kısıma geçmeden önce yazının sonunda puanlamanın nasıl gerçekleştirildiği ile ilgili notlar incelenebilir.

Puan sıralı liste aşağıdaki gibi oluştu. Görkem Bey ve Ersin Bey'e tebrikler.. (İYİBİRA) Günün son içilen birası Kabakulak v1 açık ara ile birinci oldu. Kendi reçeteleri ile hazırladıkları bu bira her puan türünde en yüksek puanı alarak şampiyon oldu. Üreticinin,  baharatların yarı yarıya azaltıldığı ve az kaynatıldığı versiyona göre (kompleksliği ve derinliğinin herkesin beğenisini kazanamayabileceği öngörüsü ile) neredeyse bir tam puan yüksek not aldı. Bu da tadım grubunun yeni tatlara ve derinliğe aç ve açık bir grup olduğunu gösteriyor. El (ya da Ev) Yapımı Bira Tadım Yarışması Puan Tablosu 

Evren'in Stout'u Dark Side of The Moon 2. koltuğunda rahat. Bu bira kompleksliği ve bir black ipa kıvamındaki şerbetçiotu yoğunluğu ile oldukça iyi puan toplamış durumda. Evren’in dry-hop sevdasının biraya kattığı derinlik düz bir stout değil, şerbetçiotu kokularını barındıran bir tür birleşimi içmemize vesile oldu.

3. koltuğu kıl payı fark ile Kabakulak.v2’nin. İlk versiyona göre daha koyu renkli olan bu bira baharat tınıları ve içtikçe fark edilen farklı baharat tatları ile günün aynı zamanda başlangıç birasıydı.

Etkinliğe Bursa'dan katılan Maskara (Üçbaykuş-Cenker) 3.lüğü virgülden sonra 2.hane ile kaçırmış oldu. Ortalaması çok yüksek, herkes tarafından başarılı bulunan ve aynı zamanda günün tek buğday birasıydı. Cenker tarafından 'half-wit' olarak tanımlanmış, limoni tatlar barındıran bu deneysel ev birası kesinlikle özel bir deneyimdi. Kokudaki füme tınılar biranın türünün tadımcılar tarafından oturtulmasında biraz zorluk yaşanmasına neden olsa da kompleksiliği arttıran bir unsurdu.

Evren’in diğer birası TIPA yine virgülden sonra 2.hane ile sıralamadaki yerini aldı. Günün tek IPA’sı ve birçok kişinin de favori türüydü. Yine dry-hop tekniği kullanılmış bu bira birçok kişi tarafından hem görüntü hem tadım olarak oldukça başarılı bulunmuş durumda. Kokudaki hafif çimensi tınılar puanları etkilemese daha yukarılarda olacağı kesin.

 
Zift’in Peki’ ismi ve öncesindeki reklamları dolayısı ile merakla beklenen bir biraydı. Üreticilerin (bu biz oluyoruz) şeker kullanımındaki sıkıntıları koku ve damağa hafif ekşilik ve metalik tatlar ile etki etmiş olsa da hem gövde, hem görüntü ve tadımdaki hakkını veren kavrukluk beğeni toplamış görünüyor. Standart ortalama alındığında bir üst sırada olan bu bira ağırlıklı ortalamada bir sıra geride, bu da kokunun bir tadımda ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Sıralamadaki yerinin bir sebebi de üreticinin (yani bizlerin), beklentinin karşılanmamasından dolayı kendi birasına acımasız düşük olan notlarıydı :)

Özgün’ün English Bitter’i ise. Bir senedir rafta duran bir ev birasıydı. Belirli orandaki bekleme etkisi ile oluşmuş eşki, limoni tatlar puanlarını düşürmüş oldu. Yine de piyasadaki birçok biraya tercih edilebileceğini, ilk yapıldığı zamanlarda içilseydi farklı tat ve puanlar vaaat edebileceğini gösterdi.

Tadım, sohbet, dostluk ve butik ev biraları.. Daha ne olsun...

Bu ilk tadım organizasyonunda bir çok hata yaptık, bir çok kritik noktayı da belirleyerek bundan sonraki organizasyonlar için notlar aldık. Bizim için çok önemli bir deneyim oldu. Bu aktivitelerin daha iyilerinde en yakın zamanda tekrar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 

Birlikte olabilmek dileğiyle..


NOT: notlandırma şu bilgiler ışığında gerçekleştirilmiştir.
BİRA TADIM NOTLANDIRMA DETAYLARI:
- Tüm biralar 5 başlık (Koku, Görüntü, Tadım, Damak ve Genel Değerlendirme) ve değerlendirme türünde notlandırılmıştır. hemen hemen tüm alkollü/alkolsüz içeceklerde olduğu gibi.
- Her başlık katılımcılar tarafından 1-10 arası, artan değer artan beğeni şeklinde olmak üzere notalandırılmıştır.
- 1-10 arası verilen notlar bira tadımındaki değerlerine göre ayrıca ağırlıklandırılmaktadır.
- Ortalama Puan tüm puanın toplanıp 5'e bölünmesi ile oluşan puandır.
- Bu notlandırmada asıl sonuç Ağırlıklı Ortalama'dır. Burada farklı başlıklar puanlamadaki önem derecelerine göre ağırlıklandırılmıştır. Bira tadımında görüntü koku ile aynı değerde sonuca etki etmemektedir. 

3 comments:

 1. Merhaba,
  Yazılarınızı heyecanla okudum. Evde bira yapmak ve yaptığım biraları arkadaşlarımla paylaşmak çok cezbedici gelmeye başları. Ancak araştırınca insanın gerekli olan aletler, hammaddeler ve yapım aşamaları ile ilgili olarak kafası karışıyor. Bira üretimini evde yapmak isteyenler için yapım aşamasına katılıp sizlerle beraber çalışabilecekleri atölye benzeri çalışmalar yapıyor musunuz?

  ReplyDelete
 2. Merhaba,
  Birayı evimizde, kendi mutfağımızda yaptığımız için henüz bu şekilde bir atölye çalışmamız olmadı. Ancak bu yönde talepler geliyor, ileriki dönemde önce bira sohbetleri ile başlayan bir süreç planlanabilir aslında.

  Bu şekilde bir program olur ise site, twitter ve instagram hesaplarımızdan paylaşırız mutlaka. İlginiz için teşekkürler, bu konuda bu derece hevesli iseniz internet üzerinden videolar ve derli toplu sıralı bilgiler olabilmesi için bir kitap almanızda fayda var.. (internetten sipariş edebilirsiniz, belli başlı kitap-evleri de bira kitapları getiriyorlar..)

  Şimdiden kolay gelsin..

  ReplyDelete
 3. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete