Friday 13 March 2015

BİRA TADIM ATÖLYESİ

BiraSevdası ve KeyifAdamı ile ev ortamında gerçekleştirdiğimiz Bira Tadımı aktivitelerini birasever dostlar ile gerçekleştirmenin (yoğun talep üzerine) ilk adımı 7 Mart Cumartesi günü Corinne Hotel’de yaptığımız aktivite ile atıldı.

Bu blogda hep üzerinde durulduğu üzere Butik Bira bir kültür ve bira asla sadece sarı, gazlı bir içecek değil. Bira, tarihi ekmek ile eş tutulan, çıkışı Mezopotamya ve Mısır’a kadar dayanan ve son keşifler ile Göbekli Tepe’ye kadar uzanan tarihi bir miras. Bu yüzden bu aktivitenin amacı tarihi, kültürü paylaşmak.


Üç blog yazıcısı (son hava bükücü gibi oldu ama idare edin artık. Belli terimleri Türkçeleştirmeye de çalışıyorum arada) olarak bu ilk aktivitenin bir teması olması gerektiğini düşündük ve bu temayı ‘Butik Bira Kültürü’ne Giriş’ olarak belirledik. Bu arada kendimizi ne tadımın, ne de biranın uzmanı olarak da nitelendirmiyoruz. Biz sadece bildiklerimizi paylaşmanın, bizden daha çok bilenlerle veya öğrenmek isteyenler ile bir araya gelmenin heyecanı ve isteği içerisindeyiz.

Öncelikle aktivitenin duyusu yapılır yapılmaz ilgi gösteren herkese çok teşekkürler. Aynı akşam belirlenmiş olan kontenjanı dolduran ve aşan bir talep ile karşılaştık. Talep sırasına göre de tadım ekibini belirledik. Şunu da hatırlatalım ki form hala açık ve bundan sonraki tadımlar için duyuru ilk bu formu dolduran kişilere bildirilecek. Formu doldurmak için aşağıdaki linki tıklamanız yeterli;


Bira tadım gününe özel olarak hazırlandık, Bira ve butik bira kültürüne girişi oluşturacak bir sunumdan bardak altlığı servisleri tasarımına, özel tadım bardaklarından atıştırmalıklara kadar her unsurun  uygun olmasına çalıştık.
 

Butik Bira Kültürü’ne Giriş sunumu ile başlayan tadımımızda tematik bir bira tadım sırası izlendi;

Öncelikle ‘biz günlük hayatta ne tüketiyoruz?’u hatırlamak ve anlamak adına Türkiye Üretimi bir Pilsner ile başladık, ardından aromatik bir lager tadılarak aynı türde ne kadar farklı biraların üretilebileceğini görerek butik bira kültürün atardamarı olan Ale türü biralara geçiş yaptık.

Ale türü ilk biramız son dönemde alman biralarının ülkemize ithal edilmesi ile yeni bir anlam ve derinlik kazanan Buğday birası oldu.

Sonraki adımda biranın bence dünya başkenti Belçika’ya geçerek iki farklı Belçika Ale’i tadıldı. Farklı ülkelerin bira üretiminde izledikleri yolların nasıl farklı ürünler ortaya çıkardığını görmek ilginç oldu katılımcılar açısından. 
Belçika ziyaretinin ardından Türkiye’de yapılan bir aktivitede Türk girişimcilerin ürünlerine yer vermenin gerekliliği bilinci ile iki yerli Türk Butik birası tadıldı.

Artık damaklar yorulmaya, tatlar karışmaya başladığında sert bir tür ve ülke değişimi ile Stout türüne ve bu türün en ünlü birasının tadımına geçtik.

Kapanışı ise dil ve damakta bırakacağı acı-aromatik sert tınıların bilinci ile bir Indıa Pale Ale ile gerçekleştirdik. İngilizlerin icadı, biranın gemiler ile Hindistan’a sevk edilmesi sayesinde ortaya çıkmış bu birayı, bir Amerikan bira-evi yorumu ile tatmak gerçekten güzeldi.

Tüm biraları Görüntü, Koku, Tadım, Damak ve Genel Puan olarak notlandırdığımızı ve gecenin birincisini seçtiğimizi de not olarak belirtelim. Tabiki tamamen farklı türlerin birebir karşılaştırması şeklinde olmayan, genel beğeni ve eğilimleri ortaya koyan bir notlandırmaydı.

Tadımda geçen koku ve tat sınıflandırmaları ise katılımcıların ne kadar geniş bir yelpazede olduğunu ortaya koyuyordu;

Koku için bazı betimlemeleri listelersek; Vernik, malt, limon, narenciye, maya, ekmeksi, baharat,  kavrulmuş arpa, kahve tütsü, mango, çam yaprakları, zambak, portakal..

Tadım için ise acı, şerbetçiotu, kavrılmumuş malt, narenciye, ekmeksi, tatlı-ekşi, muz, limon, talı, metalik, patlamış mısır, odunsu, turunçgil, kahve gibi çok geniş yelpazede tınılar tadımcılar tarafından hissedildi ve dile getirildi.

Gecenin sonunda ise listede ve ülkemizde bulunmayan sürpriz özel bir bira da tadıldı. Trappist ACHEL günün sonunda herkesi o ana kadar içtikleri biralardan çok daha farklı tatlara ve diyarlara götürdü.

Tüm katılımcıların olumlu geri bildirimleri ve tadımdan artan biraların bir parti havasında içilmesi ile sonlanan aktivitemizin devamı gelecek. 


Bu günü bir de KeyifAdamı'nın kaleminden okumak için;
http://keyifadami.net/post/113421302676/beertasting1

Öncelikle katılan tüm dostlara (ki bu tadım için Atalya'dan gelen misafirimiz dahi vardı ve özel bir teşekkürü hak ediyor) çok teşekkürler. Yorumları ve yönlendirmeleri, tek taraflı, sadece sunum yapılan bir aktivite olmasının önüne geçti. Herkesin katkı verdiği ve bilgisini paylaştığı bir ortam oluştu. Ortamın sıcaklığı katılan kişilerin pozitif enerjisi ve katkıları ile sağlandı ki bu da yukarıdaki resime çok net yansımış durumda..

Bunun yanında  ilgi gösteren 'beğenen' herkese ve ev sahibimiz Corinne Hotel’e teşekkürlerimizle.

0 yorum:

Post a Comment